Panorama 1453 , Dünyanın en büyük ve ilk tam panoramik müzesi By admin 16 Şubat 2009 at 17:07 and have 38 Comments

panorama1453fihimafihİçine girdiğimde hayranlıktan donup kaldığım bu müzenin, önümüzdeki aylar ve yıllarda İstanbul’un en uğrak yerlerinden biri haline geleceğinden eminim.
İstanbul Büyükşehir belediyesi tarafından eski Anadolu otogarının yerine kurulan müze, dışarıdan bakıldığında pek o kadar önemli bir yer gibi durmuyor. Ancak içine girildiğinde insanı şok ediyor. İstanbul’un fethinin canlandırıldığı devasa panoramik bir resim, sanki sizi fethe davet ediyor.29 Mayıs 1453 Salı sabahında Osmanlı askerlerinin şehre girmeye başladığı ânı tasvir eden resim, bilgisayar ortamında çizilmiş ve yarım küre şeklindeki mekânın tamamına oturtulmuş. İki boyutlu resmin önündeki daire biçimindeki alana da toplar, barut fıçıları, kılıçlar, oklar, yaylar, balyozlar gibi savaş gereçleri gerçek ebadında üç boyutlu olarak yerleştirilmiş. Düzenleme o kadar ustaca yapılmış ki bu nesnelerin nerede bitip resmin nerede başladığını anlayamıyorsunuz. Duvardaki resim sadece yatay olarak devam etmiyor. Gökyüzüyle birleşiyor. Yani bütünlük hissi hiç zedelenmemiş. Güllelerin bıraktığı iz, bulutlar hepsi düşünülmüş. Mesafe duygusu kaybedilmiş, derinlik algısı tavan yaptırılmış. Sanki izlediğiniz resmin içinde kilometrelerce yürüyecekmişsiniz gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Bütün bunlara bir de gümbür gümbür top ve tekbir sesleri, kılıç şakırtıları, mehter marşları eklenince gerisini siz düşünün.. Allah, Allah deyip ileri atılasınız geliyor. Kendinizi fethin tam ortasında bulacağınız bu mekân, Haziran sonunda ziyarete açılıyor.

Panorama 1453′le ilgili birkaç not: Fethin canlandırıldığı panoramik resim, 2350 metrekarelik alan içinde 16 metre yüksekliğinde hazırlanmış. Yaklaşık 10 bin civarında figür kullanılmış. Türkiye’de bir ilk olan panoramik müzenin dünyada 30 benzeri var ama bizimki onları döver diyebiliriz. Çünkü diğerlerinden farklı olarak hiç kesintiye uğramadan bütün mekânı kaplıyor. Yani sadece yatay değil, aynı zamanda dikey olarak da devam ediyor. İşte bu eşi benzeri olmayan müzeden birkaç fotoğraf.. Tabii fotoğraflara ordaki atmosfer yansımıyor, yerine gidip görmek lazım bu olayı..

panorma1453a

panorma1453b

panorma1453c

panorma1453d

panorma1453e

panorma1453f

panorma1453g

Arkadaslar eger firsatiniz varsa bu müzeyi görmenizi mutlaka tavsiye ederim. Sezon disi olmasi hasabiyle ucak biletlerinde ucuz olmasi, ufak bir haftasonu kacamagi yapmaniza engel olmayacagini düsnüyorum.  Giris bilerleri , yerlilere 5 Lira , ögrencilere 3 Lira imis ama sakin turist oldugunuzu söylemeyin cünkü turistlere giris ücreti 10 Lira :) ) Hayirli yolculuklar…

Birkac ziyaretcimiz Müzenin nerede bulundugunu sormuslar, buyurun:

panorama-kroki2

Topkapı Kültür Parkı Merkez Efendi Mah.
Topkapı-İstanbul

Tel: 0212 415 1453
Faks: 0212 664 19 64
Ziyaret Saatleri: 08:30-19:00

Add comment

38 responses : “ Panorama 1453 , Dünyanın en büyük ve ilk tam panoramik müzesi ”

 1. 1
  bahriye :

  1 mart 2008 pazar günü müzenizi gezmek için 15 dk bekledik içeriye girince büyülendim. mehter marşı ,ses efektleri mükemmeldi.ne yazık ki bu güzelliği tarıhı hissetmem için bıze verilen süre 15 dk idi .çok üzüldüm .nedenı de AKparti otobüsleriyle getirilen halkın kalabalıklığındanmış .bu süre uzatılırsa gittiğimize değer kanısındayım.

 2. 2
  admin :

  Gittim gördüm gezdim.

  Harika güzel , süper, hep böyle temiz kalsın inşallah.

  Bizimde güzel şeyler yapabiliyor olmamız çok mutlu etti.

 3. 3
  hasret :

  bn bu müzeye gittim ve bu müze bu gün okulla gittim ve bu çok güzel bir müzeydi :) . Her kese öneriyorum…
  = D

  = )

  = O

 4. 4
  meltem :

  Ya ben oraya gitmeyi düşünüyorum ama yerini tam olarak bilmiyorum bi,len varsa yayınlasın ltfennn

 5. 5
  gizem :

  ya ben yerini tm olrak bilmiorum bilen varsa yazssınn

 6. 6
  tugba :

  cok guzel ben bugun gittim cok manyaq bir yer

 7. 7
  hulya :

  bu kadar mukemmel cızgı bu kadar mukemmel goruntu
  enı cok gurulandırdı ve cok mutlu ettı tarıhımı yasadım
  onların ıcınde kendımı hıssettım allah hepsınden razı olsun..
  ve hepsınede allah rahmet eylesın..

 8. 8
  Sago_Kaf-Kef :

  …Ben bu Tarih müzesi (Panorama 1453′e gittim süper yerdi.Ses Efekleri, Mehter Marşı hersey müthisti.Mızrak,Uzun yay, Yay, Kılıc Hersey vardi.Herkezin Gitmesini isterim.Coq güzel yerdir insan kendini orda gibi hissediyor…

 9. 9
  haydar nalbantoğlu :

  bu şekildebir anlatımı 70 yılın sonunda da ols görebilmem harika. tarf edilmesi mümkin değil görmek şart. görmeyenler veya göremiyenler için sadece çok yazık diyorum. yalnız orada duyduğum ve çok üzüldüğüm, ücretli bir rehberin var oluşu ama aylardır iyi ücret almasına rağmen işinin başında olmaması. böyle bir eseri yapıyoruz amma , yazıklar olsun…

 10. 10
  Hüseyin :

  Tek kelimeyle olağanüstü bir müze,emeği geçen herkesi bütün samimiyetimle kutluyorum.Nefesleri kesen ihtişamıyla tam bir şaheser.İstanbul’un fethini günümüzde adeta bir kez daha yaşatıyor insana.Ecdadımız Osmanlı Devletiyle daha fazla gurur duyuyor insan bu müzeyi gördüğünde.Yerli-yabancı herkesin gidip görmesi gereken bir yer.Siz hala görmediyseniz ne bekliyorsunuz?Giriş ücreti de 5 TL,çok çok ucuz böyle bir müzeyi gezmek için.Türkiyenin heryerinden gidilip görülmeye değer gerçekten.Böyle bir görsel şöleni kaçırmayın.

 11. 11
  ferhat :

  panaroma müzesine gidiş cok basit topkapıda topkapı duragında inince hemen karsınızda kubbeli bir yapı gidilmeye deger bir yer ben 3. kez gittim cok etkileyici vede gercekci olmus yapanlardan ALLAH c.c. razı olsun..

 12. 12
  cenk :

  ben buraya gittim

 13. 13
  esra :

  biz bu gün gittik okulla bareber gerçekten sperdi tavsiye ederim bb:……

 14. 14
  melis :

  giriş ücreti ne kadar??

 15. 15
  admin :

  Degerli Melis kardesim giris fiyatlari asagida paylasdigim gibi:
  Sivil 5 TL , Ögrenci 3 TL, Yabanci Ziyaretci 10 TL.
  10 kisiyi gecen grublar icin : Ögrenci 2 TL, Sivil 4 TL

 16. 16
  esra :

  ben de gittim hayran kaldım çok güzel

 17. 17
  ŞÖLEN :

  Yarın ben de gideceğim aysumla beraber şimdiden çok merak ettim yarın burada güzel cümlelerimiz olacak eminim

 18. 18
  müze meraklısı :

  ya ben bugün gittim müthiş biyerdi haftaya pazarda gideceiz

 19. 19
  SoNaRaAkAhRaMn :

  SüPeR BiŞi Ya ☻♥♦♣♠•◘○ :D Degerli Melis kardesim giris fiyatlari asagida paylasdigim gibi:
  Sivil 5 TL , Ögrenci 3 TL, Yabanci Ziyaretci 10 TL.
  10 kisiyi gecen grublar icin : Ögrenci 2 TL, Sivil 4 TL buyrun KaNkAlR :) :) :) :) :) 1.31 Ocak 2009 tarihinde Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleşen Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılmıştır. Kuşatmanın geçtiği Topkapı-Edirnekapı surlarının karşısında bulunmasıyla da İstanbul’un tarihe açılan kapısı olan fetih müzesi, Kültür A.Ş. tarafından işletilmektedir. Açılışının ardından halkın yoğun ilgisine mazhar olan bu kültürel mekân yakın zamanda, başta Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah Gül olmak üzere devletin zirvesine de ev sahipliği yapmıştır.

  Burası Topkapı, İstanbul kuşatmasının en çetin geçtiği, aşılamaz denilen surların aşıldığı, kutlu askerlerin bekledikleri günün yaşandığı yer… İstanbul’un fethe açılan kapısı… Burada İstanbul’un fethine yeniden tanık olacak ve kente giriliş anını neredeyse aynen yaşayacaksınız. Macar topçu ustası Urban’ın döktüğü toplara dokunup Kostantinopolis’in surlarına doğru onların patlamalarına şahit olacaksınız. Sultan II. Mehmed’in binlerce askerinin tekbir seslerini ve Mehter Marşı’nı duyup, belki de eşlik edeceksiniz.

  Burası 14 yıl önce Topkapı’daki Trakya Otogarı’nın olduğu, bugün ise “Topkapı Kültür Parkı”nın bulunduğu yer. Solunuza bakınca Edirnekapı’daki surları, karşıya bakınca Topkapı Surları’nı yani Kostantinopolis’e ilk Türk askerinin girdiği kapıyı ve sağınıza dönünce de Silivrikapı’daki surları görürsünüz. İşte Sultan II. Mehmed’in “Fatih” unvanını alışına şahit olacağınız ve İstanbul’un fethini yaşayacağınız yer tam da burası.

  Panorama’nın kalbi olan resim, 38 metre çaplı bir yarım küre üzerine yapılmıştır. Yarım kürenin iç yüzeyini kaplayan resim, 2350 m2 olup, resimle ziyaretçi platformu arasındaki 650 m2′lik 3 boyutlu objeler platformuyla birlikte, toplam 3000 m2′lik dev bir büyüklüğe ulaşmakta ve ziyaretçiyi her yönden kuşatmaktadır.

  Müzenin, panoramik resim ile ilgili çalışmalarına 200

 20. 20
  yeşim :

  bişey dicem yha ben arkadaşlarımla gelcemde oraya kadıköyden metrobüsle geliniyomu

  Lütfen birisi cevap yassın

 21. 21
  gözdenur :

  biz bu gün gittik ve çok beyendim gitmeyenlerinde gitmesini tercih ederim

 22. 22
  FİLİZ BİLGİN :

  BEN DE 2010 YILINDA PANORAMA MÜZESİNİ ZİYARET ETTİM. HERŞEYİYLE MÜKEMEL BİR MÜZE ZİYARET ETMENİZİ TAVSİYE EDERİM.

 23. 23
  ALTAN :

  DIŞTAN SIKICI AMA İÇİNE GİRİNCE NÜKKEMMEL BİYER İYİKİDE GİTMİŞİZ HERKESE TAVSİYE EDERİM

 24. 24
  bahri :

  ben yarın gidecem cok güzel diye duydum cok heycanlıyım

 25. 25
  furkan :

  bn içeri qirince tarihi yasadım ve hüzünle doldum coq qüsel bir yer herqes qitsin bence ….

 26. 26
  neray :

  gercekten çok güzel bieyer ama alt katı b,ira sıkıcı üst kat çok güzel girmenizi tavsiye ederim

 27. 27
  ercan :

  ben buraya gittim çok güzel

 28. 28
  sudem :

  merhaba ben bır arkadasımı buraya goturmek ıstıyorum metrobusle gıdecegız hangı durakta ınmemız gerek nasıl gıdılecek bır yardımıc olursanız sevınırım

 29. 29
  eren :

  bende gideceğim cokkkkkkkk heycanlıyımmmmmmmmmmmmmmm

 30. 30
  uğur :

  03-12-2011 cumartesi ailece ğittik olagan üstü harika olmuş ğitmeden önce ufak bir yer olarak dışardan görünüyordu amma velakin içeriye girince ailece büyülendik ve gerçekten bir müddet kendimize gelemedik sanki başka bir alemin içerisinde buluyor insan kendisini etrafımıza baktım onlarında bizden bir farkı yok herkes büyülenmiş bir vaziyetde arkadaşım önermişdi mutlaka görülmesi gerekli yerlerden en başa gelebilir en yakın zamanda tekrar gitmeyi düşünüyorum allah (cc) emegi geçenlerden razı olsun böyle bir eseri bize ulaştıran herkesden

 31. 31
  binnur :

  süpir

 32. 32
  Batuhan :

  Ben bu müzeyi gezmeyi çok istiyorum.Ama öğretmenimiz bir tülü götürmediği için gurup oluşturduk ve pazar belki de oraya gideriz herkesin yarumuna bakılırsa çok ilginç ve güzel biryer.Herkese tavsiye ediyorum :) :) :) :) :) :) :)

 33. 33
  ilhan :

  arkadaşlar bu müzeyi gezmek ,görmek için uzak yerlerden gelecek olup yerini bilmeyen varsa şöyle tarif edeyim, anadolu yakasından gemi ile gelecek olan eminönü iskelesine indiginde kabataş,zeytinburnu metrosuna binip topkapı da inmeli,aynı zamanda metrobüs ile gelecek olan varsa topkapı da inmeli ,şehir dışından gelecek olanlar ist.otogarından topkapı münibüsleri ile veya bir taksiye binebilir mesafesi 15 dakika kadardır,kısaca müze topkapı eski anadolu garajlarının yerinde topkapıya geldiginizde kime sorsanız gösterirler,herkese kolay gelsin.

 34. 34
  Müge :

  oraya ben geçen sene gittim . yarında gidicem onun için baktım zaten resimlerine de … tek kelimeyle mükemmel ya

 35. 35
  şevval :

  bizde yarın ailemle gideceğiz .bende yorumlarımı gittikten sonra yazacağım.

 36. 36
  nisa :

  ÇOK GÜZEL BİR YERDİR EMİNİM ANLATTIKLARI BENİ ÇOK ETKİLEDİ İNŞALLAH BENDE GİDERİM.YARIN BELKİ GİDERİM HADİ HAKKINIZI HELAL EDİN BAYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY.

 37. 37
  tolga :

  süper sanki canlı gibi

 38. 38
  ferhat :

  cooook güzell bir yer tavsiye ederm

Yorum yaz